Ege Rallisi

EOSK tarafından bu yıl 32. cisi düzenlenen ve İzmir’in toprak etaplarında 18-19 Kasım tarihinde koşulan rallinin ilk gününe aşırı yağışlar damgasını vurdu. Bu sebeple ilk günün ikinci ayağı yapılmazken, ikinci gün gün yağışların azalmasıyla ralliye devam edildi ve şu sonuçlar alındı:

1And Sunman –  M. Akif Yalçın   Ford Fiesta Rally3
2Çağlayan Çelik – Sedat Bostancı  Ford Fiesta Rally3
3Saber Khosravi  –  Hüseyin ÇetinFord Fiesta Rally3

Fiesta R2 ile yarışan Hakan Gürel – Çağatay Kolaylı R2 sınıfının galibi oldu.

100. Yıl Rallisi – Bolu – 2023

Cumhuriyetimizin 100. Yılı şerefine 28-29 Ekim 2023 tarihinde TOSFED tarafından Bolu’nun toprak zeminli etaplarında düzenlenen bu önemli ve anlamı yüksek rallide puanlar 1,3 katsayı üzerinden dağıtıldı. Kağan Karamanoğlu – Oytun Albayrak ikilisinin Ralli Genel Klasman 3. cüsü olduğu rallide Fiesta Rally Cup klasmanı şu şekilde oluştu.

1Kağan Karamanoğlu – Oytun AlbayrakFord Fiesta Rally3
2And Sunman – M. Akif YalçınFord Fiesta Rally3
3Çağlayan Çelik – Sedat BostancıFord Fiesta Rally3

Erdem İlbaylı – Soner Çevik ikilisi R2 sınıfını kazanırken, aynı zamanda TOSFED Kupası Kategori 2 birincisi olmayı başardı.

ESOK Rally – 2023

ESOK tarafından Eskişehir’de 10-11 Haziran’da yapılan asfalt zeminli rallide podyum şöyle şekillendi:

1And Sunman – Ege ÜnlüFord Fiesta Rally3
2Erol Akbaş – Egemen Dural   Ford Fiesta Rally3   
3Çağlayan Çelik – Sedat Bostancı Ford Fiesta Rally3   

Fiesta R2 ile yarışan Erdem İlbaylı – Soner Çevik hem R2 sınıfını kazandı, hem de TOSFED Kupası Kategori 2 birincisi olmayı başardı. R1 sınıfı kupası ise Aykut Kefi – Mustafa Gürel ikilisine gitti.

Bursa Rallisi – 2023

20-21 Mayıs tarihinde BOSSEK tarafından Bursa’nın asfalt etaplarında düzenlenen rallide Fiesta Rally Cup genel klasmanı şu şekilde oluştu:

 1. And Sunman – M. Akif Yalçın     Ford Fiesta Rally3
 2. Erol Akbaş – Egemen Dural        Ford Fiesta Rally3
 3. M. Can Dinç – M. Şafak Doğan   Ford Fiesta Rally3

R2 sınıfını Hakan Gürel – Çağatay Kolaylı kazanırken, R1 sınıfında Aykut Kefi – Mustafa Gürel finişi önde göğüsleyen ekip oldu.

Bodrum Rallisi – 2023

KAROSK tarafından 15-16 Nisan tarihlerinde Bodrum’un toprak zeminli etaplarında düzenlenen rallinin ikinci günü orman yangınları sebebiyle iptal edildi. Bu sebeple 0,5 katsayı üzerinden puan verilen rallide Fiesta Rally Cup’ta klasman şu şekilde oluştu:

 1. Kağan Karamanoğlu – Oytun Albayrak      Ford Fiesta Rally3
 2. Çağlayan Çelik – Sedat Bostancı               Ford Fiesta Rally3
 3. And Sunman – M. Akif Yalçın                 Ford Fiesta Rally3

Kağan Karamanoğlu aynı zamanda Bodrum Rallisi’nin Genel Klasman 3. cüsü olarak podyuma çıkmaya hak kazandı. Hakan Gürel – Çağatay Kolaylı FRC’ta R2 sınıfını kazanırken, Erdem İlbaylı – Soner Çevik TOSFED Kupası Kategori 2 birincisi olmayı başardı.

2022 SEZON SONU ÖDÜLLERİ 10 NISAN’DA SAHİPLERİNİ BULACAK

Her ralli sezonu sonunda gururla tekrarladığımız ve Ford-Otosan ev sahipliğinde artık geleneksel hale gelen sezon sonu ödül dağıtım töreni bu yıl 10 Nisan 2023 tarihinde yapılacaktır.

Castrol Ford Team Türkiye’nin Maslak’taki motorsporları garajında düzenlenecek törende 2022 Fiesta Rally Cup Genel Klasmanında ve Gruplarında ilk üç dereceye giren pilot ve kopilotlar ödüllerini alacaklardır.

2022 Fiesta Rally Cup’ta dereceye sporcular şöyledir:

Genel Klasman 1

Genel Klasman 2.

Genel Klasman 3.

Grup Rally3  1.

Grup Rally3  2.

Grup Rally3  3.

Grup Rally4/R2  1.

Grup Rally4/R2  2.

Grup Rally4/R2  3.

Grup R1/ST  1.

Grup R1/ST  2.

Grup R1/ST  3.

Serhan Türkkan – Koray Aydın

Burak Başlık – Bahadır Özcan

Efe Ünver – Bahadır Gücenmez

Serhan Türkkan – Koray Akgün

Efe Ünver – Bahadır Gücenmez

Erol Akbaş – Egemen Dural

Burak Başlık – Bahadır Gücenmez

Hakan Gürel – Çağatay Kolaylı

Eytan Halfon – Can Hergüner

Kemal Çetinkaya – Tolga Tezeken

Saber Khosravi – Hamed Majd

Melih Cevdet Yıldırım – Mert Kaya

FIESTA RALLY CUP’TA DÜĞÜM ÇÖZÜLDÜ

Son yarış öncesi zirvede 1,5 puan içinde 3 ekibin olduğu Fiesta Rally Cup’ta İstanbul Rallisi sonrası düğüm çözüldü ve sezon sonu klasmanında ilk 5 sıra şu şekilde paylaşıldı:

1. Serhan Türkkan-Koray Akgün – Rally3

2. Burak Başlık- Bahadır Özcan – Rally4

3. Efe Ünver-Bahadır Gücenmez – Rally3

4. Erol Akbaş-Egemen Ertük – Rally3

5. Levent Şapçılar-Deniz Gümüş – Rally3

66 puan

52 puan

46 puan

32,5 puan

25 puan

Fiesta Rally Cup ekipleri Fiesta Rally Cup haricinde de çok değerli başarılar elde ettiler:

 • Burak Başlık- Bahadır Özcan TRŞ iki çeker Şampiyonu oldu – Rally4
 • Hakan Gürel- Çağatay Kolaylı TOSFED Ralli Kupası’nın Galibi oldu – R2
 • Levent Şapçılar-Deniz Gümüş TOSFED Ralli Kupası Kategori 4 Birincisi oldu – Rally3
 • Kemal Çetinkaya-Tolga Tezeken TOSFED Ralli Kupası Kategori 1 Birincisi oldu – R1

FIESTA RALLY CUP’IN GALİBİ SERHAN

İstanbul Rallisi ile sona eren Fiesta Rally Cup’ta mutlu sona ulaşan Serhan Türkkan-Koray Akgün ikilisi oldu. Altı yarıştan oluşan ve son yarışa kadar şampiyonun belli olmadığı kupa savaşında,  Fiesta Rally3’leri ile stressiz bir yarış çıkaran ikili hem yarışı kazandı, hem de bu sonuçla 2022 Fiesta Rally Cup Birinciliğini elde etmeyi başardı.

İkiliyi bu başarılarından dolayı kutluyoruz.

Önceki yarışlarda yaşadığı şanssızlıklar sonucu beklediği sonuçları bir türlü alamayan And Sunman- Mehmet Akif Yalçın ikilisi bu sefer şeytanın bacağını kırdı ve gerçek potansiyelini ortaya koydu. Ekip Fiesta Rally3’leri ile yarışı ikinci olarak tamamladı.

Geçtiğimiz Fiesta Rally Cup sezonlarında zaman zaman boy gösteren Georgi Geradzhiev-Georgi Gadzhev yeni Fiesta Rally4 araçlarıyla katıldıkları bu son yarışta eski formlarından bir şey kaybetmediklerini gösterdiler ve yarışta üçüncü olmayı başardılar. Kemal Çetinkaya-Tolga Tezeken ikilisi R1-ST grubunu kazandı ve sezonu bu grubun zirvesinde tamamladı.

SERHAN İZMİR’DE YENİDEN…

Seferihisar civarındaki asfalt zeminli etaplar üzerinde gerçekleştirilen 2022 Ege Rallisi’ne 14 Fiesta Rally Cup ekibi katıldı.

Fiesta Rally3 ile yarışan Serhan Türkkan-Koray Akgün ikilisi ilk etapta ele geçirdikleri liderliği yarışın son etabına kadar sürdürdüler ve geçen yarışta yaşadıkları şanssızlığı unuttular. Bu sonuçla ekip iki yarış sonra Fiesta Rally Cup’ta çok az farkla da olsa liderliği tekrar ele geçirdi.

Fiesta Rally4 ile yarışan Burak Başlık-Bahadır Özcan ikilisi Efe Ünver-Bahadır Gücenmez ile giriştikleri 2.cilik mücadelesinde 7.etap sonunda Efe’nin gerisine düşse de, son etapta yaptıkları atakla tekrar 2.ci sıranın sahibi olmayı başardılar. İkili TRŞ iki çeker kategorisini de 2.ci sırada bitirerek 2022 sezonunun bitmesine bir yarış kala Türkiye İki Çeker Şampiyonluğunu matematiksel olarak garantiledi.

Efe Ünver-Bahadır Gücenmez hızlı ama kontrollü bir tempo yakaladıkları yarışta Fiesta Rally3’leri 3.cülüğü yakaladılar.

Kocaeli Rallisinde yaşadıkları şanssızlık sonucu yarış dışı kalan İranlı ekip Saber Khosravi-Hamed Majd yarışın başından sonuna kadar ST-R1 grubunu domine ettiler ve bir önceki yarışta kaybettikleri puanların bir kısmını telafi ettiler.

Fiesta R2 ile yarışan Hakan Gürel-Çağatay Kolaylı oldukça atak bir yarış çıkardılar ve bunun sonucunda Oğuz Gürsel Ralli Kupası’nda 1.ci olmayı başardılar.

ZİRVE MÜCADELESİ NEFES KESİYOR

Fiesta Rally Cup’ın zirvesinde 5 ralli sonrası ilk üç ekibin puanları birbirine çok yakın:

 1. Serhan Türkkan – Koray Akgün  Fiesta Rally3       52,5 puan
 2. Burak Başlık – Bahadır Özcan      Fiesta Rally4       52,0 puan
 3. Efe Ünver – Bahadır Gücenmez Fiesta Rally3        51,0 puan

En iyi 4 yarıştan alınan puanlarla 1.cinin belirleneceği Fiesta Rally Cup’ta düğüm sezonun son yarışı olan ve 12-13 Kasım tarihlerinde gerçekleştirilecek olan İstanbul Rallisi’nde çözülecek.

KOCAELİ’NİN EFENDİSİ EFE ÜNVER

2022 Fiesta Rally Cup’ın 4.üncü ayağı olan Kocaeli Rallisi’nin toprak zeminli etaplarında pilotlar Eylül ayına rağmen aşırı sıcak hava şartlarında yarıştı.

Son iki yarışın galibi Serhan Türkkan’ın henüz 2.inci etapta yaşadığı şanssızlık sonrası yarış dışı kalması sonucu liderliği eline geçiren Efe Ünver-Bahadır Gücenmez ikilisi Fiesta Rally3’leri ile yarışın sonuna kadar yüksek tempolarını korudular ve sezonun ilk FRC 1.inciliğine imza attılar. Ekip bu sonuçla FRC Genel Klasmanında liderliği Serhan’dan almış oldu.

Burak Başlık-Bahadır Özcan Fiesta Rally4’leri ile her zamanki hızlı tempolarını bu yarışta da sergilediler ve ekip FRC Genel Klasmanında 2.inci ve R2-Rally4 Sınıfında 1.inci olmayı başardı. İkili aynı zamanda TRŞ’de rallinin iki çeker 1.incisi oldu ve şampiyonada liderliği ele geçirdi.

Levent Şapçılar-Deniz Gümüş istikrarlı tempolarını yarış boyunca sürdürdüler ve FRC’da zorlanmadan üçüncü oldular. Ekip aynı zamanda Oğuz Gürsel Ralli Kupasını da ilk sırada bitirerek değerli puanlar aldı.

Sınıf ST-R1’de ise kupanın sahibi Kemal Çetinkaya-Tolga Tezeken oldu. İkili bu sonuçla ST-R1 sınıfında liderliği ele geçirdi.

FRC Şampiyonası zirve mücadelesinde puan durumu şöyle:

 1. Efe Ünver – Bahadır Gücenmez                   Fiesta Rally3        41,0 puan
 2. Burak Başlık – Bahadır Özcan                       Fiesta Rally4       38,0 puan
 3. Serhan Türkkan – Koray Akgün                   Fiesta Rally3       34,5 puan

Zirve mücadelesinin gittikçe kızıştığı FRC’ta ekipler kozlarını 14-16 Ekim tarihlerinde Ege Ralli’sinin asfalt etaplarında paylaşacaklar. Bu zorlu mücadelede görüşmek üzere…