İSTANBUL RALLİSİ SONRASI FIESTA RALLY CUP’TA DÜĞÜM ÇÖZÜLDÜ

2021 Sezonunun Kazananı Kağan Karamanoğlu oldu

27-28 Kasım tarihlerinde İstanbul’da düzenlenen sezonun ve Fiesta Rally Cup’ın son ayağında katılımcılar toprak zemin üzerinde hem birbirlerine, hem de zorlu doğa koşullarına karşı mücadele ettiler.

Yarışa hızlı başlayan Serhan Türkkan – Koray Akgün ikilisi tüm yarış boyunca tempolarını koruyarak finişe ilk sırada geldiler ve aynı zamanda R2 Grubu’nun da birincisi oldular.

Son yarışlarda yakaladığı performansı bu yarışta da sürdüren Kağan Karamanoğlu – Oytun Albayrak ekibi sezonu birinci olarak tamamlama stratejisi ile start aldığı rallide finişi ikinci sırada göğüsledi ve Fiesta Rally Cup sezonu için gerekli puanları almayı başardı. Ekip bu sonuçla R2T Grubunu da kazanmış oldu.

Bu yarış oldukça hızlı görünen Levent Şapçılar – Deniz Gümüş ikilisi hem genel klasman’da değerli bir üçüncülük aldı, hem de ST/R1/R1T Grubu’nun da birincisi olmayı başardı.

İstanbul Rallisi’nde Fiesta Rally Cup Genel Klasmanı şu şekilde oluştu:

 1. Serhan Akgün – Koray Akgün                                      Fiesta R2
 2. Kağan Karamanoğlu – Oytun Albayrak                Fiesta R2T
 3. Levent Şapçılar – Deniz Gümüş                                 Fiesta R1T
 4. And Sunman – Özden Yılmaz                                      Fiesta R2
 5. Emrah Ali Başo – Yasin Tomurcuk                           Fiesta ST
 6. Cem Yudulmaz – Ali Emre Yılmaz                           Fiesta R2T
 7. Melih Cevdet Yıldırım – Mert Kaya                          Fiesta R1
 8. Okan Tanrıverdi – Sevilay Genç                                 Fiesta R2
 9. Mert Gür – Mehmet Akif Yalçın                                 Fiesta ST

Bu sonuçlardan sonra Kağan Karamanoğlu – Oytun Albayrak ikilisi 2021 Fiesta Rally Cup sezonunun Birincisi oldu.

Serhan Albayrak – Koray Akgün ekibi Fiesta Rally Cup’ı 2.inci sırada, And Sunman – Özden Yılmaz 3.üncü sırada tamamladı.

2021 Fiesta Rally Cup’ta sezon sonunda sırama şu şekilde oluştu:

Fiesta Rally Cup Genel Klasmanı :

 1. Kağan Karamanoğlu – Oytun Albayrak                Fiesta R2T           60,0 puan
 2. Serhan Türkkan – Koray Akgün                                  Fiesta R2              51,0 puan
 3. And Sunman – Özden Yılmaz                                      Fiesta R2              48,4 puan
 4. Okan Tanrıverdi – Sevilay Genç                                  Fiesta R2             40,6 puan
 5. Tansel Karasu – Yüksel Karasu                                   Fiesta Rally4      31,6 puan

R2T/Rally4 Grubu :

 1. Kağan Karamanoğlu – Oytun Albayrak                Fiesta R2T            33,0 puan
 2. Tansel Karasu – Yüksel Karasu                                    Fiesta Rally4       24,0 puan
 3. Cem Yudulmaz – Ali Emre Yılmaz                            Fiesta R2T            22,0 puan

R2 Grubu :

 1. And Sunman – Özden Yılmaz                                      Fiesta R2              38,6 puan
 2. Serhan Türkkan – Koray Akgün                                  Fiesta R2              36,2 puan
 3. Okan Tanrıverdi – Sevilay Genç                                  Fiesta R2              33,4 puan

ST/R1/R1T Grubu :

 1. Emrah Ali Başo – Yasin Tomurcuk                            Fiesta ST              39,2 puan
 2. Levent Şapçılar – Deniz Gümüş                                  Fiesta R1T           32,0 puan
 3. Melih Cevdet Yıldırım – Mert Kaya                           Fiesta R1              26,8 puan

Dereceye giren tüm Fiesta Rally Cup katılımcılarını kutluyor, başarılarının devamını diliyoruz.

Fiesta Rally Cup’ta Liderlik Mücadelesi Kızışıyor

Türkiye Ralli Şampiyonası’nın ve aynı zamanda Fiesta Rally Cup’ın 5.inci ayağı olan Kocaeli Rallisi 2021 ralli sezonunun toprak zemin üzerinde düzenlenen ilk rallisiydi. Pandeminin de etkisiyle oldukça uzun süren bir aradan sonra pilotlar tekrar toprakta yarışacak olmanın heyecanı içindeydiler.

12 pilotun start aldığı Fiesta Rally Cup’ta ilk gün liderlik mücadelesi Kağan ve Serhan arasında geçerken Efehan ve And da yakın takipteydiler.

Efehan’ın yoldan çıkarak yarışı bıraktığı ve Serhan’ın son etapta vakit kaybettiği 2.inci gün sonunda yarışı kazanan ekip Kağan Karamanoğlu – Oytun Albayrak oldu. 6 etabın 5’inde en iyi zamana imza atan ekip aynı zamanda R2T grubunun da kazananı oldu.

And Sunman – Özden Yılmaz ikilisi tüm yarış boyunca istikrarlı bir sürüş sergileyerek finişe 2.inci sırada gelmeyi başardılar. İkili bu sonuçla R2 grubunu da kazanmış oldu.

Aracına her yarış daha fazla alışan Cem Yudulmaz kopilotu Ali Emre Yılmaz ile 2.ci gün temposunu daha da artırarak yarışı 3.üncü sırada tamamladı.

Ayhan Germirli – Mustafa Nazik ikilisi ST/R1/R1T grubunu ilk sırada tamamlamayı başaran ekip oldu.

Bu sonuçlardan sonra Fiesta Rally Cup’ta sıralama değişti:

 1. And Sunman                         51,4 puan
 2. Kağan Karamanoğlu      48,0 puan
 3. Okan Tanrıverdi                 45,4 puan
 4. Serhan Türkkan                  36,0 puan
 5. Tansel Karasu                      31,6 puan

Fiesta Rally Cup’ın 2021’deki son ayağı 27-28 Kasım tarihlerinde İstanbul Rallisi çatısı altında düzenlenecek.

Ege Rallisi’nde çekişme son etaba kadar devam etti

Son etaba kadar çekişmenin eksik olmadığı Fiesta Rally Cup Ege ayağında Serhan Türkkan – Koray Akgün ikilisi hızlı tempolarını bu yarışta da sürdürdüler ve yarışı kazanırlarken, R2 grubunun da Birincisi olmayı başardılar. Ekip aynı zamanda Ege Rallisi’nin iki çeker ikincisi ve genel klasman Altıncısı olmayı da başardı.

Geçen yarış yakaladığı yüksek tempoyu bu yarışta da sürdüren Kağan Karamanoğlu – Oytun Albayrak Serhan’ın sadece 27 saniye gerisinde finişe gelmeyi başardılar ve R2T grubunda da Birinci oldular.

Yeni Fiesta R1T’leri ile ilk kez Fiesta Rally Cup’ta start alan Ayhan Germirli – Mustafa Nazik ikilisi ilk etaplarda yaşadıkları zaman kayıplarından sonra yeni araçlarına alıştıkça hızlandılar ve genel klasman Üçüncüsü oldular. Ekip ST/R1/R1T grubunu da kazanırken, aynı zamanda Şevki Gökerman Ralli Kupasının da Birincisi oldular.

Her zamanki istikrarlı tempolarını bu yarışta da sergileyen Okan Tanrıverdi – Sevilay Genç ikilisi hem genel klasman Dördüncüsü oldular, hem de Şevki Gökerman Ralli Kupası İkincisi olmayı başardılar.

Cem Yudulmaz yeni kopilotu Ali Emre Yılmaz ile yarışı Beşinci sırada tamamladı ve yenilenen Fiesta R2T’sine her etap daha fazla alışmaya başladığını gösterdi.

Dört yarış sonrası iki ekibin aynı puanla Birinciliği paylaştığı Fiesta Rally Cup liderlik mücadelesinde ilk beş ekip birbirlerini çok az puan farkıyla takip ediyorlar:

1 – And Sunman – Özden Yılmaz                   37,4   puan 

1 – Okan Tanrıverdi – Sevilay Genç               37,4  puan

3 – Serhan Türkkan – Koray Akgün               32,0  puan

4 – Tansel Karasu – Yüksel Karasu                31,6  puan

5 – Kağan Karamanoğlu- Oytun Albayrak     30,0  puan Fiesta Rally Cup’ta bir sonraki raund 13-14 Kasım tarihlerinde düzenlenecek olan Kocaeli Rallisi.

Bursa’da Kıyasıya Liderlik Mücadelesi

Yeşil Bursa Rallisi çatısı altında düzenlenen Kupa’nın 3. ayağında ilk etaptan itibaren Fiesta R2T ile yarışan Kağan Karamanoğlu ile Fiesta R2 ile yarışan Serhan Türkkan arasında kıyasıya liderlik mücadelesi vardı. 3. etabın sonunda fark Kağan lehine sadece 0,8 saniye idi. Serhan Türkkan – Koray Akgün ekibinin 4. etapta yol dışına çıkmasıyla Kağan Karamanoğlu yeni kopilotu Oytun Albayrak ile powerstage etabı da dahil olmak üzere kalan tüm etaplarda en iyi derecelere imza attı. Kağan bu sonuçla Kupa’nın ilk iki ayağında yaşadığı şanssızlıkları geride bırakarak hanesine önemli bir birincilik yazdırdı.

Okan Tanrıverdi – Sevilay Genç ikilisi istikrarlı ama hızlı bir tempo yakalayarak yarış sonunda ikinci sırayı kapmayı başardılar. Ekip aynı zamanda R2 grubunun da birincisi oldu.

Ev sahibi pilotlardan Emrah Ali Başo, bir yandan etaplarla bir yandan da yarıştan önce kırdığı ve halen tam olarak iyileşmemiş olan serçe parmağıyla mücadele ederek yarışa başladı. Yasin Tomurcuk kopilotluğunda yarışan Başo üçüncülüğü kimseye bırakmadı. Emrah böylelikle ST/R1 grubunu da birinci tamamladı.

Geride bıraktığımız üç ralli sonrası Fiesta Rally Cup’ta liderlik mücadelesi iyice kızıştı:

 1. Tansel Karasu       31,6 puan
 2. And Sunman               31,4 puan
 3. Okan Tanrıverdi         29,4 puan

Fiesta Rally Cup’ta bir sonraki yarış 16-17 Ekim tarihlerinde İzmir’de düzenlenecek.

Hitit Rallisi’nde Fiesta Rally Cup Heyecanı

Photo by Diane C. Ramus

Ankara’nın değişken hava şartlarına, hatta zaman zaman dolu ve çok şiddetli yağmura rağmen Fiesta Rally Cup’ta çekişme ve heyecan hiç eksik olmadı.

10 ekibin start aldığı Fiesta Rally Cup’ta bir önceki yarışta yaşadığı şanssızlık sonucu ralliyi tamamlayamayan Serhan TÜRKKAN-Koray AKGÜN ikilisi Ford Fiesta R2 ile yarışın ikinci etabından itibaren kalktıkları atağı son etaba kadar sürdürerek güçlü rakiplerinin arasından sıyrılmayı başardı. Serhan bu sonuçla Fiesta Rally Cup’ta hem genel klasman, hem de R2 grubunun 1.si oldu.

Tansel KARASU-Yüksel KARASU ekibi Fiesta Rally4 araçlarıyla bu yarışta da hızlı ve istikrarlı tempolarını koruyarak zorlanmadan Fiesta Rally Cup’da finişe 2’nci sırada geldiler. Karasu kardeşler böylelikle Rally4/R2T grubunu da kazanmış oldular.

Genç pilot And SUNMAN ve tecrübeli ko-pilotu Özden YILMAZ Fiesta R2 araçlarıyla Fiesta Rally Cup’da girdikleri mücadeleden 3’üncü olarak çıkmayı başardılar. And SUNMAN aynı zamanda Hitit Rallisi’nde Genç Pilotlar klasmanında 4’üncü sırayı elde etti.

Fiesta ST ile yarışan Emrah Ali BAŞO-Yasin TOMURCUK ikilisi ST/R1/R1T grubunu tüm yarış boyunca domine ederek grup kupasını kazandılar.

Fiesta Rally Cup pilotları aynı zamanda TOSFED Ralli Kupası’nı da domine ettiler. Bu yıl otomobil sporlarının duayen ismi Şevki Gökerman’ın anısına düzenlenen Şevki Gökerman TOSFED Ralli Kupası’nın Hitit Rallisi ayağını ilk iki sırasında Fiesta Rally Cup pilotları vardı. Okan TANRIVERDİ – Sevilay GENÇ ikilisi Fiesta R2’leri ile kupanın Hitit Rallisi ayağını kazanırken, Emrah Ali BAŞO – Yasin TOMURCUK ikilisi sadece 2.7 saniye arkalarından ikinci sırayı elde ettiler.

Bu sonuçlarla iki ralli sonrası Fiesta Rally Cup’ta sıralama şu şekilde:

 1. Tansel KARASU – Yüksel KARASU       31,6 puan       
 2. And SUNMAN – Özden YILMAZ         26,4 puan
 3. Okan TANRIVERDİ – Sevilay GENÇ    17,8 puan

Fiesta Rally Cup bundan böyle 8. Etap’ta!

Fiesta Rally Cup organizasyonunun herkes tarafından takip edilebilmesi, çok daha iyi duyurulması, sizlere ve sponsorlarınıza yüksek bir basın geri dönüşü sağlanması adına atmış olduğumuz yeni adımı sizlerle paylaşmak istedik.

Yapılan mutabakat sonucu bundan böyle sezon boyunca tüm Fiesta Rally Cup yarışları 24 TV bünyesindeki 8. Etap adlı programda tekrarlarıyla birlikte yayınlanacaktır. Deneyimli televizyon programcısı Murat Öztürk tarafından 22 seneden beri düzenli olarak yayına hazırlanan ve konusu otomobil ve motorsporları olan 8. Etap programının 946. bölümü bu hafta sonu ESOK Rallisi – Fiesta Rally Cup mücadelesini ekranlara getirecek:

 • 15 Mayıs Cumartesi saat 12:15
 • 16 Mayıs Pazar saat 03:15
 • 16 Mayıs Pazar saat 14:15

Aynı içerik 24 TV’den sonra SportsTV Autolife programında da yayınlanacak ve 8. Etap’ın youtube kanalına da yüklenecek.

ESOK Ralli’sinde Heyecan Doruktaydı

Pandemi nedeniyle uzun bir aradan sonra yapılan ilk Fiesta Rally Cup yarışında ekipler hem birbirlerine karşı, hem de Eskişehir’in sürekli değişen hava ve zemin şartlarına karşı mücadele ettiler. Avrupa ve Balkan Kupaları’na da puan veren ESOK Rallisi’nde yarışan 11 adet Fiesta, kendilerine Fiesta Rally Cup klasmanının üst sıralarında yer bulabilmek amacıyla son etaba kadar çekişme içindeydiler.

Continue reading “ESOK Ralli’sinde Heyecan Doruktaydı”

FIESTA RALLY CUP’TA ÖDÜLLER SAHİPLERİNİ BULDU

Zorlu geçen 2019 Fiesta Rally Cup sezonu sonunda dereceye giren pilotların ödülleri Castrol Ford Team Türkiye’nin Maslak’taki garajında düzenlenen gecede sahiplerine verildi.

TOSFED Başkanı Eren Üçlertoprağı, Ford Otosan Genel Müdürü Haydar Yenigün, Ford Otosan Pazarlama, Satış ve Satış Sonrası Genel Müdür Yardımcısı Özgür Yücetürk, Castrol Türkiye, Ukrayna ve Orta Asya Direktörü Aslı Yetkin Karagül, Castrol Ford Team Türkiye Takım Direktörü Serdar Bostancı ve 2019 Türkiye Ralli Şampiyonu Murat Bostancı’nın birer konuşma yaptığı ve sponsor firmaların yetkilileri, basın mensupları ve Fiesta Rally Cup katılımcılarının katıldığı gecede dereceye giren sporcular kupalarını aldılar.

Continue reading “FIESTA RALLY CUP’TA ÖDÜLLER SAHİPLERİNİ BULDU”

2019 RALLİ SEZONU BURSA’DA KAPANDI

Fiesta Rally Cup Teknik Ekip

Fiesta Rally Cup’ın son ayağı BOSSEK tarafından düzenlenen ve asfalt etaplardan oluşan 44. Yeşil Bursa Rallisiydi. Sezonun bitmesine bir yarış kala Şampiyonluğunu ilan eden Ümit Can Özdemir – Batuhan Memişyazıcı ikilisi bu ralliyi de zorlanmadan kazanmayı başardı. İkincilik Kağan Karamanoğlu – Nehir Yılmaz ekibine giderken, üçüncülük uzun süredir şanssızlıklarla boğuşan Üstün Üstünkaya – Kerim Tar ikilisinin oldu.

 Fiesta Rally Cup’ta sezon sonu sıralaması şu şekilde oluştu:

 1. Ümit Can Özdemir – Batuhan Memişyazıcı
 2. Kağan Karamanoğlu – Nehir Yılmaz
 3. And Sunman – Efe Ersoy 

Sınıflarda ise birincilik R2T’de Ümit Can’ın, R2’de And Sunman’ın, ST’de ise Özcan Söke’nin oldu.

Ümit Can Özdemir ayrıca büyük bir başarıya imza atarak Türkiye Ralli İki Çeker Şampiyonu olmayı başardı. Türkiye Ralli Genç Pilotlar Şampiyonluğu için mücadele eden And Sunman ise bu ünvanı son etapta yaşadığı şanssızlık sonucu kıl payı ile kaçırdı. 

Böylelikle heyecan ve çekişmenin eksik olmadığı güzel bir sezon geride kalmış oldu. Fiesta Rally Cup’ta dereceye giren ekipler ödüllerini sene sonunda yapılacak Şampiyonlar Gecesi’nde alacaklar.

ÜMİT CAN ÖZDEMİR – BATUHAN MEMİŞYAZICI FIESTA RALLY CUP’IN ŞAMPİYONU

Fiesta Rally Cup’ın sondan bir önceki ayağı KOSDER tarafından düzenlenen 37. Ford Otosan Kocaeli Rallisi idi. Ümit Can Özdemir – Batuhan Memişyazıcı ikilisi sezonun son toprak rallisini baştan sona domine etmeyi başardı. İkinci sırayı Eytan Halfon- Burak Akçay alırken üçüncülük Bulgar ekip Georgi Geradzhiev-Georgi Gadzhev’e gitti. 

Beş yarış sonrası Fiesta Rally Cup pilotlarda puan durumu şöyle:

 1. Ümit Can Özdemir  –  Fiesta R2T   78 puan
 2. Kağan Karamanoğlu  –  Fiesta R2T   43,2 puan
 3. And Sunman  –  Fiesta R2    39 puan

Bu sonuçlardan sonra Ümit Can Özdemir Fiesta Rally Cup şampiyonluğunu garantilemiş oldu. 

Ümit Can Özdemir Kocaeli Rallisinin iki çeker kategorisinin kazananı olurken, And Sunman da en hızlı genç pilot oldu. Bu sonuçlarla Ümit Can Özdemir Türkiye Ralli İki Çeker Kategorisinde şampiyonluğa çok yaklaşırken, And Sunman da Genç Pilotlar Şampiyonasında liderliğini pekiştirdi.

Fiesta Rally Cup’ta bir sonraki durak 1-3 Kasım tarihlerinde düzenlenecek olan Yeşil Bursa Rallisi.